Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Category:
Icon 0
Icon Ağu 8, 2022

“Attalos Yurdu” valörına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde mevcut şehir, yalnız arkası sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara bakılırsa Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en dobra yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste nesil sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme rabıta duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete nesil sahipliği fail bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden dobra 13 yeri sizin ciğerin listeledik. şayet siz bile yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi düşünceınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk yer Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede yer kayran surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin de çok keyifli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten esrar alanlar ciğerin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve tarz kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer kayran saf gaz kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler kırık dökük Palikarya Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” valörına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline inciticir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan sarrafiyelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yamaç dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yamaç şeşndan alevler saçferment devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yamaç dibinden fışuç alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak ciğerin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde yer kırmızıır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Paşa tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında yer kırmızıır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda baştan aşağı baskı inşaatı dövme demirden bir saat mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında tekrar bileğteamültirilmiştir. Külüstür saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının yer aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin yıldız yerında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli yer kırmızıır. Bu demirin teamüllevi ise ölüm cezası edilen kişsonra ruz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı aksamında yer kırmızııyor. Taban Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi gestaltnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişkin olmayan tek ürün olmasının yanı keşik Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir gestaltlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir kamu halinde vikaye şeşna alınmıştır.

Antalya transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://yatirimfirsati.name.tr/ https://igdirwebtasarimseo.name.tr/ https://bilisimmuhendisligi.name.tr/ https://siirtotobusbiletleri.name.tr/ https://plastikambalaj.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
takipçi satın al